راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

حتما شنیده اید که می گویند، بعضی افراد درسی را چنیدن بار می خوانند ولی در یادگیری و درک آن عاجز هستند و نتیجه مناسبی در مقابل وقت و انرژی که برای خواندن آن درس کرده اند نمی گیرند، و بالعکس، بعضی افراد با وقت و انرژی کمتری که صرف خواندن آن درس می کنند، نتیجه ای به مراتب بهتر کسب می کنند.

برای کسب بهترین نتایج در امتحانات، دانش آموز یا دانشجو باید روش های درست درس خواندن را بداند، چرا که کیفیت درس خواندن بسیار مهمتر از کمیت و میزان درس خواندن است. در این مقاله، برای کسب بهترین نتایج در امتحانات، راه حل هایی برای تقویت حافظه و حفظ سریع و آسان مطالب درسی بررسی شده است.

 1. ورزش های سبک قبل از امتحان

شاید باورتان نشود، ولی ورزش کردن باعث تقویت حافظه می شود. مطالعات دکتر چاک ثابت کرده است که ورزش کردن در حدود 20 دقیقه قبل از امتحان، باعث عملکرد بهتر مغز و حافظه می شود.

 1. با صدای بلند درس بخوانید

درس خواندن با صدای بلند ممکن است از نظر افرادی که شما را از بیرون نگاه می کنند، کار خوبی به نظر نرسد، اما در حقیقت تاثیر فوق العاده ای روی یادگیری مطالب دارد. پس حتما از این روش استفاده کنید، البته به شرطی که در کتابخانه نباشید!

 1. برای خودتان پاداش تعیین کنید

برای ایجاد انگیزه و روحیه درس خواندن، بهتر است پاداشی برای خود در نظر بگیرید. در این مورد می توانید از خوراکی های مفید و یا زمانی برای تفریح برای خود استفاده کنید.

 1. مطالبی که یاد گرفته اید را به دوستان خود آموزش دهید

آموختن مطالبی که یاد گرفته اید به دوستانتان معجزه می کند. این کار هم باعث می شود بدانید تا چه حد مطالب را درست یاد گرفته اید، و هم موجب مطالعه مجدد آن مطالب می شود.

 1. استفاده از نقشه ذهنی

برای تقویت حافظه، استفاده از نقشه ذهنی یک از بهترین گزینه ها است. این کار باعث ایجاد یک تصویر از کل چیزهایی که یاد گرفته اید می شود و ارتباط میان ایده ها را برقرار می کند.

 1. رسم اشکال

رسم کردن نمودار و اشکال، یکی از راه های تقویت حافظه می باشد که باعث ایجاد حافظه بصری در فرد می شود و در تجسم اطلاعاتی که توضیح آنها سخت است به شما کمک می کند. به این ترتیب می توانید آنها را در امتحان به یاد آورید.

 1. از فونت های مناسب و سریع استفاده کنید

اگر شما جزء افرادی هستید که از کامپیوتر برای درس خواندن استفاده می کنید، پیشنهاد می شود که از فونت های ساده و سریع برای این کار استفاده کنید. فونت هایی که خیلی فانتزی هستند، گزینه مناسبی نمی باشند. 

 1. وب سایت هایی که حواستان را پرت میکنند مسدود کنید

اگر در درس خواندن نیازمند اینترنت هستید و سایت هایی هستند که حواس شما را پرت می کنند، بهتر است آنها را فیلتر کنید. یکی از ابزارهایی که برای این منظور وجود دارد، نرم افزار SelfControl می باشد.

 1. ویدیوهای آموزشی و مستند مربوط به موضوع درسی تان را مشاهده کنید

مشاهده فیلم های مستندی که مربوط به موضوع درسی شما باشد، می تواند در مدت زمان کوتاهی، جزئیات مهم مربوط به آن موضوع را برای شما فراهم کند، تا آنها را به خاط بسپارید. دیدن چنین فیلم هایی تاثیر زیادی نیز در تقویت حافظه دارد.

 1. مهارت جست جوی درست در گوگل را یاد بگیرید

هر چه بیشتر در استفاده از جست جوی گوگل مهارت کسب کنید، در مدت زمان کوتاهی به نتیجه مورد پسند خواهید رسید. نکاتی که در جست جوی گوگل باید از آنها استفاده کنید عبارتند از:

 • استفاده از علامت نقل قول یا همان جفت کوتیشن

اگر در جست جو از این علامت استفاده کنید، دقیقا همان کلمه جست جو خواهد شد و در تمام پاسخ هایی که برای جست جوی شما آورده می شود کلمات درون علامت نقل قول وجود خواهد داشت. 

 • از علامت خط تیره در جست جو استفاده کنید

حتما برای شما هم پیش آمده که می خواهید در هنگام جست جو کلمه ای خاص از جست جو حذف شده باشد. برای این کار باید از علامت خط تیره استفاده کنید.

 • استفاده از علامت مد برای یافتن مترادف یک کلمه

زمانی که از علامت مد یا تیلدا در جست جو استفاده کنید، گوگل تمامی مترادف های آن کلمه را برای شما نشان می دهد.

 • از site استفاده کنید تا فقط درون یک سایت خاص جست جو انجام شود

زمانی که می خواهید تمام نتایج جست جو از یک وب سایت خاص باشد، از این روش استفاده کنید. برای این کار ابتدا آدرس سایت را نوشته و در ادامه کلمه مورد نظر برای جست جو را بنویسید.


 • استفاده از خط عمودی

در دنیای کامپیوتر علامت خط مستقیم به معنی (یا) می باشد. به این ترتیب جست جوی شما درون وب سایت هایی خواهد بود که یکی یا همه آن کلمات درون آن موجود باشد.

 • استفاده از علامت دو نقطه برای جست جو در بازه معین

برای سرعت بخشیدن به جست جو در بازه اعداد، می توانید از علامت دو نقطه در کنار هم استفاده کنید.

 1. استفاده از فلش کارت

از این روش برای آزمایش معلومات خود در مورد تعاریف، مفاهیم و فرمول ها می توانید استفاده کنید. 

 1. استراحت منظم در بین درس خواندن

مغز هم بعد از مدتی کار کردن خسته می شود، بنابر این نیاز است در بین درس خواندن، هر 45 یا 50 دقیقه مدتی هم به مغزتان استراحت دهید، این به تمرکز و جذب بیشتر مطالب کمک می کند. اگر به اندازه کافی استراحت نکنید، در تمرکز شما اختلال ایجاد شده و جذب مطالب به درستی انجام نمی شود.

 1. موسیقی گوش کنید

موسیقی به علت حال خوبی که به فرد می دهد، می تواند باعث عملکرد بهتر در خواندن و جذب مطالب باشد.

 1. برای کسب نتیجه بهتر مکان درس خواندن را تغییر دهید

انسان موجودی به شدت عادت پذیر است. برای بهتر شدن روند حفظ مطالب بهتر است گاهی مکان درس خواندن خود را تغییر دهید.

 1. بیشتر و بیشتر تمرین کنید

به طور مستمر تمرین کرده و امتحانات ادوار گذشته را حل کنید. بررسی امتحانات گذشته شرایطی مشابه آنچه در انتظار شماست را ایجاد می کند، به این ترتیب خود را مورد آزمایش قرار داده و سطح آموخته های خود را خواهید دانست.

 1. خواب کافی 

تحت هیچ رایطی نباید شب قبل از امتحان بیدار مانده و کم خوابی کنید. مغز برای جذب آنچه در طول روز خوانده اید نیازمند یک خواب مناسب می باشد. این روش برای به خاطر سپردن فرمول‌های پیچیده ریاضی بسیار مناسب است.

 1. به دنبال راه های جدید یادگیری باشید

برای کشف موثرترین روش یادگیری و درس خواندن، روش های جدید یادگیری را امتحان کنید. شرکت در کارگاه های آموزشی و کنفرانس های مرتبط، یک از روش های مناسب است، این عمل باعث تحریک سیتم عصبی می شود.

 1. از عطر یا آدامس استفاده کنید

شاید کمی غیر عادی باشد، اما جویدن آدامس و استفاده از عطر جدید روش بسیار جالبی برای تقویت حافظه است. اگر از یک عطر جدید هنگام درس خواندن استفاده کنید، و از همان عطر در روز امتحان هم استفاده کنید نتیجه بهتری می گیرید. جویدن آدامس نیز باعث تقویت حافظه و یادآوری اطلاعات می شود، که البته کمی عجیب به نظر می رسد.

 1. به صورت گروهی درس بخوانید

درس خواندن گروهی هم، مانند کار گروهی نتیجه بهتری به دنبال دارد. یکی از راه های تقویت حافظه مطالعه گروهی است، شما با درس خواندن در گروه می توانید با اشتراک گذاری مطالب و بحث در مورد ایده ها از تجربات و نظرات دیگران استفاده کرده و در حل مسائل به یکدیگر کمک کنید.

 1. برای تمرکز بیشتر مراقبه کنید

تحقیقات نشان داده است که مراقبه در هنگام درس خواندن به تمرکز دانش آموزان و دانشجویان کمک می کند. مراقبه استرس را کاهش داده و موجب بهبود سلامت ذهن و جسم می شود.