اشتباهات رایج در مطالعه برای کنکور

اشتباهات رایج در مطالعه برای کنکور

همواره در بین دانش آموزان کنکوری، ترس از عدم دریافت نتیجه ی مطلوب وجود دارد. در واقع با مطالعه ی درست می توان از وقوع این اتفاق پیشگیری نمود. به همین دلیل به بیان چند مورد از اشتباهات مطالعاتی که در بین اغلب دانش آموزان رواج دارد، می پردازیم: 


بلند خوانی

یکی از روش های اشتباه مطالعاتی در دوران کنکور، بلند خوانی است؛ این کار فرد را خسته و سرعت یادگیری و مطالعه او را کاهش می دهد. این روش برای مطالعه ۱۰ ساعته میزان زیادی انرژی می خواهد. برای بلند خوانی به محیطی نیاز است که کسی حضور نداشته باشد تا شخص دیگری مورد آزار قرار نگرفته و یا در فرآیند یادگیری اختلال ایجاد نکند و دانش آموز نمی تواند در محیطی عمومی همچون کتابخانه به مطالعه بپردازد. 


کلمه خوانی

در این روش، دانش آموز به جای مطالعه یک جمله یا عبارت، کلمه ها را به تنهایی خوانده و توجه ای به کلمات قبلی و بعدی یک جمله نمی نماید‌. علاوه بر تاثیری که این روش مطالعه بر یادگیری دارد، سرعت مطالعه را نیز کاهش خواهد داد. خواندن ۳۰۰ کلمه در دقیقه نشان دهنده ی کلمه خوان بودن می باشد. 

قدم زدن حین مطالعه 

قدم زدن با حرکت های پی در پی همراه می باشد که تمرکز را مختل و انرژی بیشتری را می خواهد. در واقع مغز انسان هم باید به پردازش پاسخ های حرکتی بپردازد و هم باید مطالب را در خود ذخیره کند، این امر فرآیند یادگیری را کند می نماید. 


زیاد خوانی 

برخی از دانش آموزان معتقدند که باید تمامی مطلب های کتاب را از بر باشند؛ بنابراین به مطالعه ی زیاد مباحث می پردازند. از عوارض این کار می توان به خستگی های مفرط و زودرس ذهنی، کاهش سرعت مطالعه و فراموشی مطالب اشاره کرد. به دلیل اینکه در این روش، تمامی مطالب حفظ می شوند و یا مفهومی خوانده نمی شوند، علاوه بر فراموش کردن مطالب، قدرت تست زنی هم کاهش خواهد یافت. 


مطالعه همراه با تلویزیون و موسیقی

گوش دادن به تلویزیون و موسیقی، ذهن را در گیر کرده و قدرت تمرکز را پایین می اورد، در حالی که برای انجام یک مطالعه ی خوب با یادگیری حداکثری نیاز ویژه ای به تمام تمرکز می باشد. متاسفانه این روش در بین دانش آموزان، در حال ترویج است اما آن ها باید در نظر بگیرند که نزدیک بودن به تلویزیون و گوش دادن ممتد به موزیک، علاوه بر کاهش تمرکز، باعث بروز خستگی های زودرس ذهنی و کلافگی نیز می گردد. 

وسواس در مطالعه 

برخی از دانش آموزان به دلیل استرس بالایی که برای کنکور دارند، دچار وسواس مطالعاتی می گردند. وسواس، سرعت مطالعه را به شدت کاهش می دهد؛ زیرا گاهی فرد روی مطالب تاکید بیشتر دارد که از اهمیت کمتری برخوردار می باشند. تست زنی و پرسیدن سوال از خود روشی بسیار مناسب برای فهمیدن میزان یادگیری است. این کار وسواس در مطالعه را کاهش می دهد. 


مطالعه طولانی مدت 

برخی از دانش آموزان به دلیل حجم بالای درسی، به طور بی وقفه به مطالعه می پردازند و زمانی را برای استراحت خود قرار نمی دهند. آن ها معتقدند که زمان کنکور کم است و اگر ساعت مطالعاتی بالایی نداشته باشند، نمی توانند مطالب را به طور کامل یاد بگیرند اما آن ها باید بدانند که این روش مطالعه، خستگی مفرط و زودرسی را در پی  دارد و بادگیری را به میزان زیادی کاهش می دهد. بهترین روش یادگیری، داشتن زمانی برای استراحت در بین هر وعده ی مطالعاتی است.