گوش دادن آهنگ هنگام درس خواندن

گوش دادن آهنگ هنگام درس خواندن

درس خواندن به همراه آهنگ؟ یا درس خوندن در سکوت مطلق؟ شما در کدام دسته از افراد قرار دارید؟ برای مطالعه کردن و  یادگیری بیش‌تر هر فرد به شخصه محیط خواصی را برای مطالعه کردن خود فراهم و انتخاب می‌کند و افراد مختلف عادات متفاوتی را در درس خواندن دارند ما در این مقاله به افرادی که در هنگام درس خواندن آهنگ گوش می‌دهند می‌پردازیم و به این سوال که سبک آهنگی که درس میخوانیم در یادگیری ما تاثیر داره ؟ پاسخ می‌دهیم.

با استناد به تحقیقاتی که محققان بریتانیایی بر روی 30 دانش آموز انجام دادند :

هنگامی که برای دسته‌ایی که مطالعه می‌کردند موسیقی با کلام را پخش کردند  و دسته‌ایی  دیگر در سکوت مطلق مطالعه می‌کردند نتیجه آن مشخش شد که دسته‌ایی که در سکوت درس می‌خواندند بازده بهتری داشتند زیرا دسته دیگر به همراه آواز خواننده تمرکزی در فهم مطالب و درک آن نداشتند و حواس آن‌ها پرت می‌شد.


و در گروه بعدی برای دسته‌ایی که در حال مطالعه بودند موسیقی بدون کلام مورد علاقه‌شان را گذاشتند و برای دسته‌ایی دیگر موسیقی بدون کلامی که مورد علاقشان‌نبود را گذاشتند نتایج نشان داد که بازده یادگیری دو گروه یکسان بوده است و تفاوتی با هم ندارند که به توع خود بسیار جالب بود.

با توجه به این آزمایشات می‌توان گفت سکوت بهترین شرایط برای مطالعه کردن و بالا بردن یادگیری در فرد است اما باید در نظدر داسته باشیم که نتایج با کسانی که موزیک غیر کلامی گوس می‌کردند یکسان بوده است اما موسیقی با کلام تمرکز فرد را کم کرده و باعث کاهش یادگیری در فرد می‌شود.


سوالی که بعضی افراد مطرح می‌کنند که موسیقی با کلام در عملیات ریاضی هم تاثیر منفی دارد؟ در پاسخ باید گفت بله! انجام عملیات ‌های ریاضی نیاز به تمرکز بیش‌تری دارد که این موزیک با کلام باعث کاهش آن می‌شود. در مورد مهارت‌های حرکتی چطور؟ در پاسخ به این سوال باید گفت نمی‌توان پاسخ جامع که همه افراد را در بر بگیرد داد و بستگی به اخلاق و خلق خو و درون گرا و برون گرا بودن افراد دارد. افراد درون گرا بیشتر تمایل به سکوت و آرامش برای انجام فعالیت‌های خود دارند و بر خلاف آن‌ها افراد برون گرا با گوش دادن آهنگ هنگام انجام فعالیت فعال تر می‌شوند و عملکرد بهتری دارند.


در پایان این مطالعات و تحقیق‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که سکوت بهترین شرایط برای یادگیری و تمرکز بهتر برای بالا بردن بازده از مطالعه کردن است و برای کسانی که علاقه مند به گوش کردن موسیقی هنگام درس خواندن هستند موسیقی بی‌کلام پیشنهاد ما به آن‌ها است. ولی شما خود بهترین محقق برای خود هستید که با چه سبکی از موزیک و یا مطالعه در سکوت بهتر و بازده بهتری دارید برای این کار جدولی تهیه کنید و هر دو صورت را امتحان کنید و بازده خود را در حالت‌های مختلف یادداشت کنید.