آشنایی با نقشه ذهنی یا مایند مپ

آشنایی با نقشه ذهنی یا مایند مپ

یکی از بهترین تکنیک های یادگیری نقشه ذهنی یا همان مایند مپ است که توسط یک امریکایی ابداع شده است. شاید شما هم مطالبی که چند سال قبل خوانده اید را فراموش کرده باشید و از این بابت هم ناراحت باشید. تکنیک نقشه ذهنی کمک می کند مطالب را با ساختاری منظم به ذهن خود بسپارید و دیگر آن ها را فراموش نکنید.

به کمک نقشه ذهنی می توانید سریعتر یادداشت برداری کنید و با استفاده از نمودار درختی یادداشت ها را راحتتر به هم مرتبط کنید و دیگر آن ها را فراموش نکنید. این تکنیک به شفاف تر شده ایده ها نیز کمک می کند. برای اینکه افکار را بتوان راحتتر سازماندهی کرد و آن ها را به ترتیبی اهمیتی که دارند دسته بندی کرد از تکنیک مایند مپ استفاده می شود.

چرا از این تکنیک استفاده می کنیم؟

با این تکنیک یاد می گیرید که از چه روشی برای مرور مطالب استفاده کنید تا آن ها را بهتر به خاطر بسپارید. با تکنیک مایند مپ می توانید کتاب ها و جزوات خود را خلاصه کنید و آن ها را به صورت ذهنی طبقه بندی کنید و بهتر یاد بگیرید. این تکنیک به شما کمک می کند در هدف گذاری و ایجاد ارتباط بین مطالب مختلف بهتر عمل کنید.

آموزش ترسیم مایند مپ یا همان نقشه ذهنی

برای ترسیم نقشه ذهنی می توان آن را شعاعی یا با ساختار درختی رسم کرد. 

برای این کار باید موضوع اصلی را در وسط صفحه کاغذ افقی  با نهایتا دو کلمه بنویسید سپس زیرمجموعه ها و ریزموضوعات را با شاخه هایی از آن جدا کنید و عنوان آن ها را بنویسید. هر کدام از این شاخه ها را نیز می توانید به شاخه های دیگری تقسیم کنید. روانشناسان توصیه می کنند برای جلوگیری از خستنگی ذهن این خطوط را به صورت منحنی رسم کنید. ترجیحا از صفحات خط دار نیز استفاده نکنید که ذهنتان باز تر باشد. هر شاخه را با رنگ مشخصی بنویسید که برایتان خسته کننده نشود. 

با استفاده از نقشه ذهنی اطلاعاتی که دارید دسته بندی می شود و می توانید بعدا از آن ها استفاده کنید. مایند مپ به شما کمک می کند اطلاعات را به صورت تصویری به خاطر بسپارید و آن ها را بهتر یاد بگیرید. استفاده از مایند مپ برای یادداشت برداری

معمولا یادداشت برداری های سنتی تاثیری که باید داشته باشند را ندارند به همین خاطر می توانید از تکنیک مایند مپ برای یادداشت برداری نیز استفاده کنید که مطالب را راحتتر به خاطر بسپارید. همانطور که گفته شد موضوع اصلی را در وسط کاغذ بنویسید و نکان و زیر مجموعه ها را با خطوط منحنی از آن جدا کنید و نمودار کلی را به صورت درختی ترسیم کنید. البته این روش بیشتر برای درس هایی مانند صیغه افعال یا چیزهایی از این قبیل کاربرد دارد و برای تمام دروس نمی توانید از مایند مپ استفاده کنید.

نرم افزارهای مناسب برای رسم مایند مپ

علاوه بر آنکه می توانید مایند مپ را دستی ترسیم کنید، می توانید از نرم افزارهای مختلفی مانند freeplane، imindmap، xmind و bookvar استفاده کنید. در بیشتر این نرم افزارها اصول کار یکسان است و با دستورات یکسانی مانند insert یا delete می توانید زیر مجموعه های جدیدی اضافه یا حذف کنید.
سایر مزیت های استفاده از مایند مپ

با این تکنیک می توانید اطلاعات زیادی را به صورت فشرده ثبت کنید و به خاطر بسپارید. این روش در یادداشت برداری نیز بسیار موثر است. در پروژه های تکی و گروهی خود می توانید از این تکنیک برای ارائه اطلاعات استفاده کنید و در خواندن و مرور کتاب های درسی نیز با استفاده از این تکنیک هم در وقت صرفه جویی می شود و هم نتیجه بهتری می گیرید.