نحوه مرور کردن مطالب درسی

نحوه مرور کردن مطالب درسی

در روزهای آمادگی کنکور، فاصله‌ی مطالعه تا یادآوری مطالب بسیار کوتاه است، به همین دلیل نیاز و لزوم مرور به درستی لمس نخواهد شد، زیرا داوطلبان فرصتی برای مطالعه شب امتحان نخواهند …


در روزهای آمادگی کنکور، فاصله‌ی مطالعه تا یادآوری مطالب بسیار کوتاه است، به همین دلیل نیاز و لزوم مرور به درستی لمس نخواهد شد، زیرا داوطلبان فرصتی برای مطالعه شب امتحان نخواهند داشت.

بنابراین لازم است بعد از مطالعه‌ی صحیح و اصولی و رسم الگوی یادآوری، مطالب مطالعه شده مرور شوند تا در روز کنکور در حافظه‌ی بلندمدت ثبت شده و تا در کمترین زمان ممکن یادآوری شوند.برای مرور صحیح بهتر است مراحل و شیوه درست آن را رعایت کنید.
نحوه مرور کردن مطالب درسی

مرور می‌تواند به سه شکل زیر صورت پذیرد:

مرور از روی جزوه و کتاب:


در این نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اولیه مجدداً مرور می‌کند.

یقیناً حتی اگر فقط مطالب مهم و قسمت‌هایی که علامت زده شده نیز مطالعه شوند، باز هم مرور از روی جزوه زمان زیادی را صرف خواهد کرد.

مرور با تست:


می‌توانید با زدن تست، ضمن حفظ آمادگی مطالب مورد مطالعه، آن را مرور کنید؛ اما مرور با تست نمی‌تواند جامعیت مطلب را تضمین کند. یعنی ممکن است بخشی از مطلب یا نکاتی وجود داشته باشند که در مجموعه تست مورد سؤال قرار نگیرد.

مرور از روی الگوی یادآوری (خلاصه‌نویسی): این نوع مرور، کامل‌ترین و مطمئن‌ترین و نیز سریع‌ترین شکل مرور است.
نحوه مرور کردن مطالب درسی

در این نوع مرور، شما باید الگوی یادآوری فصل مورد نظر را در ذهن خود رسم کنید و سعی کرده تمامی قسمت‌ها را یادآوری کنید و اگر نتوانستید بخشی از الگو را یادآوری نمایید، باید ابتدا کمی به ذهن‌تان فشار بیاورید تا گرسنه شود و آن‌گاه می‌توانید از روی منبع اصلی (جزوه و کتاب) آن را کامل کنید.
نحوه مرور کردن مطالب درسی

این کار باعث می‌شود تا شما تمامی مطالب را مرور کنید و مطلبی از قلم نیفتد. البته بعد از مرور الگو، می‌توانید تعدادی تست (به تناسب زمان و مبحث) نیز بزنید.

اما این‌که با چه فاصله‌ی زمانی، مطالب را مطالعه و مرور می‌کنیم نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. طبق تحقیقات صورت گرفته، مطالب باید یک روز بعد از رسم الگوی یادآوری فصل مجدداً مرور شوند.
نحوه مرور کردن مطالب درسی

تا یک هفته بعد مطالب در حافظه‌ی ما وجود دارد، اما یک هفته بعد باید مجدداً الگو را به روش گفته‌شده مرور کرد.

سومین مرور یک ماه بعد است و اگر مطالب چهار ماه بعد مرور شوند، بیشتر جزئیات در حافظه‌ی ما باقی خواهند ماند.

شما می‌توانید برای تنظیم دقیق این فواصل زمانی از یک تقویم استفاده کنید. به این ترتیب که بعد از رسم الگوی یادآوری، در فواصل یک روز، یک هفته، یک ماه و چهار ماه، نام الگویی را که باید مرور کنیم، یادداشت کرده تا در روز مرور آن را به‌طور کامل انجام دهیم.