کنکور

راه های جلوگیری از خستگی در زمان درس خواندن

راه های جلوگیری از خستگی در زمان درس خواندن

۱.از مطالعه ی بدون برنامه و نامنظم خودداری کنید.

حتی اگر قرار است که مدت زمان کوتاهی درس بخوانید، هدفی برای خود تعیین کنید و با برنامه ریزی درس بخوانید. ساعات مختلفی را برای مطالعه ی خود مشخص کنید. در دفتر برنامه ریزی خود یادداشت کنید که به عنوان مثال،  امروز قرار است درس زیست شناسی را مطالعه کنید.


۲.  یک برنامه ریزی مدون برای تمام کارهایتان مشخص کنید.

قرار نیست که حتما همه چیز طبق ساعت پیش برود. کارهای مختلفی که قرار است در طول روز انجام دهید، مثل خواب، مطالعه، ورزش و موارد دیگر را به گونه ای سر و سامان دهید که هر کاری در نظم و  آرامش  انجام شود. این کار انگیزه ی شما را دوچندان خواهد کرد.


3- در مکانی که خیلی گرم است درس نخوانید: 

دمای محیطی که در آن درس می خوانید را تنظیم کنید. اگر هوای اتاق مطالعه ی شما خیلی گرم باشد، در فصل زمستان خواب الوده خواهید شد. در نتیجه نمی توانید به خوبی گذشته درس بخوانید.


4- نشستن صحیح هنگام مطالعه: 

بدترین حالت درس خواندن، در حالت دراز کشیده یا خوابیده است. طبق نظر پزشکان و مشاوران، مغز در این حالت بین خواب و درس خواندن سردرگم می شود. درنتیجه کاهش تمرکز و فهم، نتیجه ای جز خواب آلودگی برای  دانش آموز یا دانشجو نخواهد داشت. پس سعی کنید هنگام مطالعه درست بنشینید تا ضریب یادگیری شما افزایش یابد.


۵. از پرخوری پرهیز کنید.

 طبیعی است که پرخوری، فرد را تنبل، سنگین و خواب آلود  کند. تاثیر پرخوری خصوصا در هنگام مطالعه و درس خواندن مشهود است.

اگر دلتان می خواهد که به خوبی درس بخوانید و هنگامی که کتاب به دست می گیرید خواب آلود نشوید، در حد نیاز بدنتان غذا بخورید. نه ببشتر و نه کمتر.


6- قدم بزنید: 

یکی از روش های موثر در کاهش کسالت و خواب آلودگی، پیاده روی می باشد. یکی از مزیت های قدم زدم در هوای پاک، کاهش خستگی و افرایش هوشیاری، تمرکز و انرژی می باشد.

اگر در نزدیکی شما پارکی وجود دارد، هرروز صبح به آنجا رفته و پیاده  روی کنید. ورزش کردن انرژی زیادی را به روح و جان  فرد تزریق می کند و خستگی اش را از تن بیرون می کند.

7- برای رفع خواب آلودگی مدتی کوتاه از فضای مطالعه بیرون بروید:

قرار گرفتن در معرض هوای پاک و رسیدن نور خورشید به پوست، انرژی را بیشتر می کند و باعث می شود که فرد با انرژی بیشتری درس بخواند.


8-  دوش با آب ولرم در رفع خواب آلودگی موثر است.

دوش گرفتن با آب سرد یا ولرم، خستگی، رخوت و خواب آلودگی را از تن بیرون می کند و حس شادابی و سر زندگی را در در روح و جان فرد بیدار می کند.


9- خواب کافی در شب :

بدترین انتخاب برای شب است. ممکن است با خودتان بگویید که آرامش و سکوت بیشتری در شب ها وجود دارد. داشتن حداقل ۶ ساعت خواب برای هر فرد الزامی است

 اما اگر دانش آموز  بیشتر از ۸ ساعت بخوابد، در طول روز کلافه و بی حوصله خواهد بود.


۱۰- فعالیت های بدنی کوتاه بین مطالعه فراموش نشود

از درس خواندن مداوم خودداری کنید. در هنگام مطالعه، هر چند دقیقه یکبار با انجام فعالیت های ورزشی مختصر به بدنتان آرامش بدهید

دین و زندگی را چطور بخوانیم که برای کنکور آماده شویم؟

دین و زندگی را چطور بخوانیم که برای کنکور آماده شویم؟

برای آنکه مطالب دین و زندگی را به خوبی بیاموزید باید اولا مفهوم کلی درس را درک کنید و بدانید هدف از یادگیری آن درس چیست. در مرحله دوم باید آیات و مفاهیم آن ها را به خوبی یاد بگیرید و بر ترجمه ها نیز مسلط شوید. قدم بعدی این است که روایاتی که در درس ها می آید را درک کنید و ارتباط آن ها با درس را نیز در ذهن تداعی کنید.

ما در زیر به شما توضیح می دهیم که این درس را چگونه مطالعه کنید که بتوانید به این اهداف برسید؟ با ما همراه باشید.

برای اینکه بتوانید به سوالات دین و زندگی در کنکور پاسخ دهید باید کتاب درسی را به خوبی مطالعه کرده باشید. یکی از مواردی که به شما قطعا کمک می کند حافظه تصویری است. وقتی از حافظه تصویری صحبت می کنیم یعنی باید بدانید تیترها، آیه ها و روایات چگونه در کنار یکدیگر قرار داشتند. در واقع باید صفحات کتاب را به صورت تصاویری در ذهن خود داشته باشید. در تمام دروس منبع اصلی شما کتاب است و باید کاملا به کتاب مسلط شوید. درباره درس دین و زندگی مطالعه خود را در سه مرحله انجام دهید. در مرحله اول به صورت اجمالی نگاهی به درس بیاندازید طوری که به صورت کلی بدانید هدف درس چیست. در مرحله دوم به صورت جزیی تر درس را بخوانید و درباره مطالب اصلی آن از خود سوال کنید و سعی کنید به سوالات پاسخ دهید. پس از این دو مرحله وقت آن است که درس را به صورت جزیی بخوانید که بتوانید به تمام سوالات خود پاسخ دهید. برای اینکه درس را بهتر متوجه شوید باید در نهایت بین چیزهایی که خوانده اید ارتباط برقرار کنید.

آیات درس دین و زندگی را چگونه مطالعه کنیم؟

بخش زیادی از سوالات دین و زندگی را آیات و روایات و احادیث تشکیل می دهند. در این بخش از سوالات همواره از متن فارسی و عربی سوال می اید. پس حتما به خواندن این قسمت توجه کنید که بتوانید بخش عظیمی از سوالات مطرح شده در کنکور را پاسخ دهید. 

برای اینکه آیات را به خوبی فرا بگیرید باید به اینکه موضوع اصلی آیه چیست و چه ارتباطی با درس دارد، آیه خطاب به چه کسانی است و از زبان چه کسی گفته شده، مربوط به چه زمانی است و درباره چه کسانی سخن گفته دقت کنید.

چند مورد دیگر که درباره ایات مهم هستند عبارتند از کلمات کلیدی آیه، ارتباط آن با شعر یا آیه یا حدیثی دیگر، ترجمه دقیق آیه و پاراگراف های مرتبط با آن.

یکی از بخش های دیگر کتاب که حتما مورد پرسش قرار می گیرد قسمت «اندیشه و تحقیق» است. پس از این قسمت غافل نشوید و به دقت آن را مطالعه کنید.

همانطور که گفته شد یادگیری ایات در پاسخگویی به سوالات دین و زندگی نقش بسیار مهمی دارد و باید آیات را به خوبی یاد بگیرید. هنگام خواندن آیات باید ترجمه آن ها را کاملا متوجه شوید و به آن مسلط شوید.

در کنار یادگیری ترجمه آیات باید کاملا به مفهوم آیه نیز تسلط پیدا کنید به گونه ای که بدانید با چه موارد دیگری ارتباط دارد. چیزی که در زبان عربی وجود دارد و حائز اهمیت است نقش کلمات در جمله و روابط علت و معلول بین کلمات است. ممکن است سوالی طرح شود که به صورت مفهومی از نقش کلمه در جمله آمده باشد. به تمام این موارد دقت کنید. این نکته را در نظر بگیرید که هر ایه ای که در درس مطرح می شود حتما رابطه خاصی با عنوان درس و روایات مطرح شده و حتی شعرهای همان درس یا سایر دروس دارد. به همین دلیل هنگام خواندن آیات سعی کنید خود را به جای طراح سوال بگذارید و سعی کنید ارتباطات میان بخش های مختلف درس را درک کنید.

این مسئله درباره روایات نیز صادق است. برای اینکه بتوانید به سوالاتی که از روایات مطرح می شود پاسخ دهید باید بر مفهوم کلی آن ها و ارتباطشان با سایر قسمت های درس مسلط شوید. گاهی ممکن است سوالی که از این قسمت مطرح می شود به صورت جای خالی باشد. باز هم سعی کنید خود را به جای طراح سوال بگذارید که قسمت های مهم روایات را کشف کنید.

چگونه در دوران عید، دروس را جمع بندی کنیم؟!

چگونه در دوران عید، دروس را جمع بندی کنیم؟!


بهترین زمان مرور، جمع بندی و تست زنی، ایام عید می باشد. این ایام نقطه ی عطفی است که دانش آموزان با استفاده از آن می توانند به موفقیت چشم گیری برسند. در این ایام می توان از فرصت پیش آمده استفاده کرد و نقاط ضعف را برطرف ساخت. شیوه‌ی جمع بندی در دانش آموزان کنکوری در روز های عید متفاوت است و همین امر آن ها را به چند گروه تقسیم می نماید: 

 • گروه اول: دانش اموژان این گروه از ایام عید برای رسیدن به موفقیت همانند یک سکوی پرش استفاده می کنند‌. 

 • گروه دوم: این دانش آموزان بر این باورند که جمع بندی در ایام عید، عامل اصلی موفقیت آن هاست و اگر این روز ها را از دست دهند ، احتمال گرفتن نتیجه ی خوب کم می شود. این گروه ممکن است با از دست دادن روز های اول عید، امید خود را از دست بدهند. 

 • گروه سوم: در این گروه داوطلبان فارغ التحصیل وجود دارند که روز های عید برای آن ها همانند روز های قبل است. این افراد باید به طور روزانه، از ساعات خود استفاده ی بهینه ببرند. 

 • گروه چهارم: در این گروه، دانش آموزانی هستند که به مدرسه می روند. این افراد برای موفقیت باید نهایت بهره و استفاده را از روز های تعطیل عید ببرند. 


 بهترین مکان مطالعه 

استفاده از محیط های ساکت هم چون کتابخانه های عمومی یا تنظیم ساعات مطالعاتی  و ماندن در اتاق ساکت، می تواند فضایی را برای یادگیری موثر و جمع بندی ایجاد نماید. بهتر است برنامه ریزی داشته و ساعاتی که رفت وآمد زیاد است، به استراحت بپردازید. سعی کنید مسافرت ها و بازدید ها را تا حد امکان کنار بگذارید. استفاده از اردوهای مطالعاتی مدارس و آموزشگاه های مختلف نیز می تواند مکان مناسب و ساکتی فراهم کند و نتیجه ی موثری به دنبال داشته باشد. 


کدام یک از درس ها باید در این روز ها خونده شود؟!

بهتر است قبل از عید نقاط ضعف خود را شناسایی  کرده و در یک لیست بنویسید. اگر بتوانید از این دو هفته، استفاده ی بهینه ببرید، امید شما بیشتر شده و یادگیری بهتری خواهید داشت. 

مرور دروس عمومی و پاسخ گویی به تست های دروس تخصصی، بهترین برنامه و فعالیت در ایام عید می باشد. در این ایام باید هر دو دروس عمومی و تخصصی مورد توجه قرار گیرد؛ در صورت کنار گذاشتن دروس عمومی، احتمال فراموشی بیشتر شده و بسیاری از مطالب از حافظه پاک می شوند. 

تست زنی درس های اختصاصی همچون فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی باید انجام شود. اگر نتوانستید تست های مربوط به یک قسمت را بزنید، به نکات جمع بندی شده ی خود مراجعه و آن مبحث را مطالعه کنید. برای تست زنی، بهتر است تست های کنکور های آزمایشی و تست های علامت دار را مورد توجه قرار دهید. برای مرور و بررسی ضعف ها در این ایام، استفاده از تست کنکور های سال گذشته موثر واقع می شود. 

مرور دروس عمومی نیز باید با خواندن سر تیتر ها و خلاصه های جمع آوری شده انجام گردد. بعد از مرور مباحث، برای تثبیت آن ها از کنکور های سراسری سال های گذشته برای تست زنی و پیدا کردن نقطه ضعف استفاده کنید. چند نکته ی مهم برای مطالعه در روز های عید:

 • در این ایام از مطالعه ی کامل و عمیق تمامی دروس بپرهیزید. این کار نیازمند یک برنامه ریزی وقت گیر می باشد و کار بسیار دشواری است. بهره ی درسی این کار نیز بسیار کم است. 

 • قبل از آمدن فروردین برنامه ی مطالعاتی خود را تنظیم نمایید تا به هدف دلخواه برسید. 

 • قرار دادن دوران استراحت برای انعطاف پذیری برنامه و یادگیری بهتر بسیار ضروری است. 

 • دروس عمومی را هرگز کنار نگذارید. این دروس می توانند در قبولی شما تاثیرات مثبتی داشته باشند. 

 • برنامه ی خود را به گونه ای تنظیم کنید که ساعات تست زنی افزایش یابد. مرور سوالات علامت زده ای که قبلا به آن ها پاسخ اشتباه داده اید، نیز موثر می باشد. 

 • مباحث پرتکرار در آزمون های سراسری را یافته و تعداد تست های بیشتری را از این مباحث پاسخ دهید. 

 • تلقین موفقیت، می تواند بسیار مفید واقع شود؛ زیرا شما در روز هایی مشغول به مطالعه هستید که دیگران تلاشی برای یادگیری نمی کنند. 

اشتباهات رایج در مطالعه برای کنکور

اشتباهات رایج در مطالعه برای کنکور

همواره در بین دانش آموزان کنکوری، ترس از عدم دریافت نتیجه ی مطلوب وجود دارد. در واقع با مطالعه ی درست می توان از وقوع این اتفاق پیشگیری نمود. به همین دلیل به بیان چند مورد از اشتباهات مطالعاتی که در بین اغلب دانش آموزان رواج دارد، می پردازیم: 


بلند خوانی

یکی از روش های اشتباه مطالعاتی در دوران کنکور، بلند خوانی است؛ این کار فرد را خسته و سرعت یادگیری و مطالعه او را کاهش می دهد. این روش برای مطالعه ۱۰ ساعته میزان زیادی انرژی می خواهد. برای بلند خوانی به محیطی نیاز است که کسی حضور نداشته باشد تا شخص دیگری مورد آزار قرار نگرفته و یا در فرآیند یادگیری اختلال ایجاد نکند و دانش آموز نمی تواند در محیطی عمومی همچون کتابخانه به مطالعه بپردازد. 


کلمه خوانی

در این روش، دانش آموز به جای مطالعه یک جمله یا عبارت، کلمه ها را به تنهایی خوانده و توجه ای به کلمات قبلی و بعدی یک جمله نمی نماید‌. علاوه بر تاثیری که این روش مطالعه بر یادگیری دارد، سرعت مطالعه را نیز کاهش خواهد داد. خواندن ۳۰۰ کلمه در دقیقه نشان دهنده ی کلمه خوان بودن می باشد. 

قدم زدن حین مطالعه 

قدم زدن با حرکت های پی در پی همراه می باشد که تمرکز را مختل و انرژی بیشتری را می خواهد. در واقع مغز انسان هم باید به پردازش پاسخ های حرکتی بپردازد و هم باید مطالب را در خود ذخیره کند، این امر فرآیند یادگیری را کند می نماید. 


زیاد خوانی 

برخی از دانش آموزان معتقدند که باید تمامی مطلب های کتاب را از بر باشند؛ بنابراین به مطالعه ی زیاد مباحث می پردازند. از عوارض این کار می توان به خستگی های مفرط و زودرس ذهنی، کاهش سرعت مطالعه و فراموشی مطالب اشاره کرد. به دلیل اینکه در این روش، تمامی مطالب حفظ می شوند و یا مفهومی خوانده نمی شوند، علاوه بر فراموش کردن مطالب، قدرت تست زنی هم کاهش خواهد یافت. 


مطالعه همراه با تلویزیون و موسیقی

گوش دادن به تلویزیون و موسیقی، ذهن را در گیر کرده و قدرت تمرکز را پایین می اورد، در حالی که برای انجام یک مطالعه ی خوب با یادگیری حداکثری نیاز ویژه ای به تمام تمرکز می باشد. متاسفانه این روش در بین دانش آموزان، در حال ترویج است اما آن ها باید در نظر بگیرند که نزدیک بودن به تلویزیون و گوش دادن ممتد به موزیک، علاوه بر کاهش تمرکز، باعث بروز خستگی های زودرس ذهنی و کلافگی نیز می گردد. 

وسواس در مطالعه 

برخی از دانش آموزان به دلیل استرس بالایی که برای کنکور دارند، دچار وسواس مطالعاتی می گردند. وسواس، سرعت مطالعه را به شدت کاهش می دهد؛ زیرا گاهی فرد روی مطالب تاکید بیشتر دارد که از اهمیت کمتری برخوردار می باشند. تست زنی و پرسیدن سوال از خود روشی بسیار مناسب برای فهمیدن میزان یادگیری است. این کار وسواس در مطالعه را کاهش می دهد. 


مطالعه طولانی مدت 

برخی از دانش آموزان به دلیل حجم بالای درسی، به طور بی وقفه به مطالعه می پردازند و زمانی را برای استراحت خود قرار نمی دهند. آن ها معتقدند که زمان کنکور کم است و اگر ساعت مطالعاتی بالایی نداشته باشند، نمی توانند مطالب را به طور کامل یاد بگیرند اما آن ها باید بدانند که این روش مطالعه، خستگی مفرط و زودرسی را در پی  دارد و بادگیری را به میزان زیادی کاهش می دهد. بهترین روش یادگیری، داشتن زمانی برای استراحت در بین هر وعده ی مطالعاتی است. 

چهارده نکته برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

چهارده نکته برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

چهارده نکته برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد
برنامه ریزی برای کنکور،نیازمند یک نگاه دقیق است‎

برنامه ریزی برای کنکور، مثل همه فرآیندهای تحصیلی نیازمند یک نگاه دقیق است اما نکته مهم این است که قبل از اینکه ما برنامه ای دقیق برای مطالعه داشته باشیم، نیازمند این هستیم که شرایطی برایمان آماده شود؛ یعنی شما زمانی می توانید یک برنامه موفق برای کنکور داشته باشید که مقدمات آن را فراهم کرده باشید.

ابتدا بهتر است بدانید با توجه به اصل تفاوت های فردی، هر کس ویژگی مربوط به خود را دارد و نمی توان برنامه ثابتی برای همه نوشت و گفت همگی اینطور عمل کنند تا موفق شوند. این تفاوت های انسان هاست که باعث شده مسیر موفقیت برای همه یکسان نباشد.

هر فردی خصوصیات خود را بهتر می شناسد و با مهارت ها، توانایی ها، نقاط قوت و ضعف خود بیشتر آشناست و با شناختی که از اصول برنامه ریزی صحیح به دست می آورد، می تواند برنامه ای متناسب با ویژگی های خودش تنظیم کند. مثلا شما این آگاهی را نسبت به خود دارید که شب ها بهتر درس می خوانید یا صبح ها؛ پس با توجه به این ویژگی ها برنامه ریزی هم متفاوت خواهد بود.

در این مطلب، اصول مربوط به برنامه ریزی صحیح را معرفی می کنیم تا به شناخت کافی در این زمینه برسید؛ اما این نکته قابل توجه است که اگر اراده و همت عمل به این برنامه ریزی ها نباشد، برنامه شما فقط در حد نوشته باقی خواهد ماند.

14 نکته برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد

1- قبل از هر چیزی اهداف خود را روشن کنید
فرد هدفمند و موفق کسی است که برای روزها، هفته ها و ماه های خود برنامه ریزی کند. برای شروع باید اهداف را به دو گروه بلندمدت و کوتاه مدت تقسیم کرد؛ مثلا: هدف بلندمدت، فراگیری کل منابع کنکور؛ هدف کوتاه مدت: مطالعه چند فصل در این ماه. یادتان باشد اهداف کوتاه مدت جدا از بلندمدت نیست. در اصل هدف کوتاه مدت جزیی از بلندمدت است. این مرحله قدم بسیار مهمی است چون انگیزه زیادی در این مسیر به شما می دهد.

2- اهداف تان را زمان بندی کنید
اینکه برای کدام درس چقدر زمان نیاز دارید را مشخص کنید. (با توجه به آسان و سخت بودن منابع و اینکه هر درس چه ضریبی در کنکور رشته مورد علاقه شما دارد.) فرصت هایی را که نیاز دارید تا صرف تحقق اهداف برنامه تان شود، مشخص کنید تا در نهایت معلوم شود چقدر زمان در هر روز یا هفته باید به آن موضوع اختصاص دهید. به عنوان مثال اگر قرار باشد یک کتاب 200 صفحه ای در طول یک ماه خوانده شود لازم است حداقل روزی 11 صفحه از کتاب مطالعه شود و این حداقل نیاز به یک ساعت وقت دارد.

موفقیت در کنکور

مقدمات یک برنامه موفق برای کنکور داشته باشید‎

3- اهداف را اولویت بندی کنید
کارهایی که می خواهید انجام دهید، برحسب اولویت ها و میزان اضطرار و اهمیت شان طبقه بندی کنید. بهترین زمان ها و اوقات را برای مهمترین کارها قرار دهید. در این صورت، اگر وقت کم داشته باشید و یا به هر دلیل نتوانید به همه اهداف و کارهای تان برسید، مطمئن هستید که اهداف و برنامه های اصلی را انجام خواهید داد.

4- برنامه تان را متناسب با توانمندی هایتان تنظیم کنید
برنامه باید در حد توان تان باشد، پس باید مطابق طاقت و توان جسمی و روحی تان برنامه را طرح ریزی و اجرا کنید و از حد تعادل خارج نشوید. برنامه هایتان را باید بین مطالعه، تفریح، عبادت، خرید، ورزش و ... تقسیم کنید.

یعنی هر کدام در زمان خود باید باشد و حذف آنها در این دوره کار اشتباهی است. تک بُعدی عمل نکنید. اگر خوابگاهی هستید حتما در این مدت حداقل چند مرتبه به خانواده سر بزنید و در صورتی که امکان نداشت، هر روز یا یک روز در میان تماس تلفنی خود را با آنها حفظ کنید. زمانی را برای استراحت، خرید یا دیدن فیلم های آرام بخش و امیدبخش تعیین کنید. یادتان باشد حذف یکی از موارد مورد نیاز و تک بُعدی عمل کردن باعث می شود اواسط یا اواخر راه که زمان طلایی درس خواندن تان است و باید نتیجه را دریافت کنید ناگهان مأیوس و ناامید و خسته خواهید شد و از ادامه مسیر غافل می شوید.

5- استعداد درخشان تان را دریابید
در سال 1385 وزارت علوم، در آیین نامه استعدادهای درخشان قانونی را تصویب کرد که به موجب آن هر دانشگاهی می تواند از میان رتبه های برتر در دوره های کارشناسی و با توجه به معدل کل، افراد را بدون کنکور وارد دوره کارشناسی ارشد کند. (اگر جزو معدل های بالای کلاس تان هستید، می توانید این موضوع را پیگیری کنید.)

6- لیست منابع را تهیه کنید
منابع کارشناسی ارشد، معمولا تغییر می کند و مثل کارشناسی همیشه ثابت نیست. البته مواد امتحانی (منابع کتبی که مربوط به مواد امتحانی است)، قبلا تصویب شده و معمولا ثابت هستند. تهیه لیست دقیق منابع کارشناسی ارشد با توجه به رشته تان بسیار اهمیت دارد.

7- سوالات سال قبل را بخوانید
حتما سوالات کنکور سال های قبل را تهیه کنید و در دوره های مرور که در برنامه تان دارید آنها را بخوانید. تعدادی از سوالات مانند سال های قبل خواهد بود و اینکه مشخص می شود کدام فصل ها مهمتر از فصل های دیگر است و می توانید در برنامه ریزی زمانی روی این فصل ها مانور بیشتری بدهید.

برنامه ریزی برای کنکور

برای موفقیت در کنکور،انگیزه های خود را حفظ کنید وتا رسیدن به اهداف از پا ننشینید‎

8- نگران فراموش کردن نباشید
از آنجایی که منابع کارشناسی ارشد حجیم هستند، خیلی از افراد نگران این موضوع هستند که مطالبی را که مطالعه می کنند فراموش شان شود و همین احساس به آنها استرس و اضطراب می دهد؛ احساسی که مطابق با واقعیت نیست و هنگام مواجهه با آزمون های آزمایشی خواهید دید که تمام مطالب در ذهن تان فراخوانی خواهد شد.

9- با موفق شده ها حرف بزنید
شما می توانید از افرادی که تازه قبول شده اند و این مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشته اند یا اساتید در این رشته و یا مشاورین دانشگاه به عنوان پشتیبان کمک بگیرید.

10- مواظب تغییر رشته باشید
دوستان عزیز شما می توانید بدون توجه به رشته ای که در دوره کارشناسی از آن فارغ التحصیل شده اید، رشته ای غیرمرتبط را برای آزمون کارشناسی ارشد انتخاب کنید اما به این نکات توجه کنید:

* معمولا افراد در رشته ای که در دوره کارشناسی فارغ التحصیل مخ شوند در مقطع کارشناسی ارشد موفق ترند و همچنین احتمال قبولی آنها در کارشناسی ارشد هم بیشتر است.
* افرادی که در رشته های غیرمرتبط قبول می شوند، نیاز به گذراندن دروس پیش نیاز دارند که باید برای آن زمان و هزینه بیشتری داشته باشند.
* با شرکت در رشته ای غیرمرتبط، دیگر نمی توانید از قبولی بدون کنکور کارشناسی ارشد استفاده کنید.

11- درس های کمتری بردارید
اگر قصد دارید هم در کنکور شرکت کنید و هم دروس طول ترم را در دوره کارشناسی بگذرانید، باید سعی کنید دروس کمتری را بردارید؛ ولی حواس تان باشد که در صورت قبولی در دانشگاه درسی از دروس دانشگاه باقی نمانده باشد که همین مسئله برایتان دردسرساز شود.

12- برای تغذیه و سلامت خود ارزش قائل باشید
تغذیه درست و مناسب مخصوصا در این ایام، ورزش کردن و تعریق، شنا و به کارگیری روش های ریلکسیشن می تواند باعث سرزندگی، شادابی و کاهش تنش شما شود.

13- از حجم داوطلبان نترسید
در مسیر تلاش برای کسب علم، هیچ گاه ناامید نشوید و انگیزه های خود را حفظ کنید. دانشجویانی بوده اند که با بهانه های مختلف مانند «مشکل است»، «من که قبول نمی شوم»، «من نمی توانم»، «حوصله مطالعه و درس خواندن ندارم» و ... متوقف شده اند. تعدادی از افراد همیشه سیاه لشگر هستند و تعداد زیاد شرکت کننده ها نباید در انگیزه شما اثر منفی بگذارد.

14- انگیزه های خود را حفظ کنید وتا رسیدن به اهداف از پا ننشینید
کنکور ارشد یک رقابت است و موفقیت از آنِ کسانی است که به صورت اصولی، بیشترین تلاش و زحمت را کشیده اند، در انتها فراموش نکنید قبول نشدن در کنکور ارشد، پایان زندگی نیست. شما می توانید دوباره شرکت کنید. برنامه سال قبل را مرور کنید تا عیب های برنامه و روند برنامه ریزی خود را کشف کنید.
منبع:ماهنامه سپیده دانایی

راهکار موفقیت در ایام امتحانات

راهکار موفقیت در ایام امتحانات

راهکار موفقیت در ایام امتحانات
تقویت مهارت ها می تواند مسیر دستیابی به موفقیت در تحصیل و کار را هموار کند

تقویت مهارت ها می تواند مسیر دستیابی به موفقیت در تحصیل و کار را هموار کند. این مهارت ها به دانش آموزان کمک می کند تا در تمام دوران زندگی حتی برای امتحان های کوچیکی که زندگی از آنها می گیرد، آماده شوند.

اواخر اردیبهشت و اوایل تا اواسط خرداد برای دانش آموزان یادآور امتحانات پایان سال و نتیجه یک سال تحصیل است. بسیاری از والدین که کسب نمرات بالا را تنها نشانه موفقیت فرزندان می دانند در این روزها با محدود کردن بسیاری از تفریحات و برنامه های خانوادگی توجه شان را به امتحانات فرزند معطوف کرده و با محدود کردن او تصور می کنند همه شرایط را برای کسب بهترین نمره و موفقیت او فراهم کرده اند. اما با اعلام نتایج امتحانات کاخ آرزوهای والدین خراب می شود.

مهارت هایی را که در زیر به آن اشاره می کنیم می تواند باعث تقویت موفقیت های بزرگ در امتحانهای تحصیلی و زندگی شود، این نکات عبارتند از:

*مدیریت هوشمندانه زمان
به دنبال هر 30 تا 50 دقیقه مطالعه، 10 دقیقه استراحت پیشنهاد می شود. اگرچه این زمان بندی الزاما نباید با همین ظرافت دنبال شود اما بهتر است برای طول مدت مطالعه و استراحت خود یک محدودیت زمانی تعیین کنید. از این زمان های استراحت برای ورزش یا تغذیه استفاده کنید. توصیه می شود در خلال این زمان های استراحت از انجام فعالیت هایی نظیر انجام بازی های ویدئویی و تماشای تلویزیون یا فیلم که نیاز به سوخت و ساز مغزی دارند، بپرهیزید چرا که این مسئله باعث می شود مطالبی را که می خوانید به خوبی جذب ذهن نشوند.

*محدود کردن موضوعاتی که موجب حواس پرتی می شوند
جایی را برای درس خواندن انتخاب کنید که بتوانید بهتر روی جزوه ها و درس ها متمرکز شوید و هنگام درس خواندن در محیطی باشید که در افزایش تمرکز بیشتر به شما کمک کند. به عنوان مثال مکانی که در آنجا وسایل تفریحی زیادی وجود دارد ممکن است تمرکزتان را مختل کرده وضع به مراتب بدتر خواهد شد.

*عجله ممنوع
یادگیری باشتاب و تندخوانی یکی از کم اثرترین شیوه های یادگیری است اما با این شیوه بسیاری از افراد تنها بخش آغازی و پایانی یک فصل طولانی را یاد می گیرند در حالی که بسیاری از مباحث در این میان از دست می روند. وقتی شش ساعت پشت سرهم و با شتاب درس می خوانید و به جلسه امتحان می روید احتمال اینکه بیشتر چیزهایی را که خوانده اید به خاطر نیاورید، بیشتر است.

*خواب کافی
انستیتو ملی قلب، ریه و عروق آمریکا اعلام کرده است جوانان بالغ روزانه به 9 الی 10 ساعت خواب نیاز دارند. مطالعات نشان می دهد در صورتی که هشت ساعت بخوابید و تا دیروقت بیدار نمانید، حافظه شما بهتر عمل می کند. مغز انسان بر اثر اختلال خواب آسیب می بیند زیرا خواب زمانی است که مغز خود را ترمیم و بازسازی می کند. مغز شما پس از دریافت اطلاعات درسی نیاز به بازسازی دارد و خوابیدن تنها راه موثر برای این مسئله است.

موفقیت در امتحانات

یادگیری باشتاب و تندخوانی یکی از کم اثرترین شیوه های یادگیری است

*نظم و سازماندهی
بسیاری از مهارت ها بدون زمان بندی و نظم تقویت نمی شوند. مهارت زمان بندی و نظم کمک می کند تا به طور موثر تمام برنامه های تحصیلی خود را منظم و اجرا کنید. با زمان بندی مناسب می توان به خوبی فعالیت های تحقیقی را گردآوری و اجرا کرد. از آنجا که دوره دانشجویی یک مرحله آماده سازی جدی برای آینده حرفه ای دانشجویان محسوب می شود، تقویت این مهارت های ساده و ابتدایی برای آینده شغلی آنها نیز بسیار موثر و مفید خواهد بود.

*کارِ گروهی
مهارت انجام کارِ گروهی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید با افرادی که در انتخاب آنها نقشی نداشته اید به راحتی کار کنید.این مهارت های ساده نقش بسیار مهمی دارند زیرا می توانند به شما کمک کنند تا خود را با شرایط مختلف تطبیق دهید و در امر تحصیل خود به پیشرفت های قابل توجهی دست پیدا کنید. آنها همچنین به شما می آموزند چگونه با دیگران رفتار انعطاف پذیر داشته باشید.

*آمادگی اعضای خانه برای یک امتحان
در ایام پایانی سال تحصیلی و نزدیک شدن به روزهای امتحان، والدین به عنوان افرادی که تأثیر زیادی در آرامش فرزندان و کاهش خستگی آن ها و حضور با آمادگی کامل در جلسات امتحان داشته باشند باید نکات روانشناسی مهمی را مد نظر بگیرند. والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که آن ها نقشی اساسی در موفقیت فرزند در فصل امتحانات دارند. باید با کاهش دفعات مهمانی از کسانی که می خواهند برای مهمانی به خانه آن ها بیایند خواهش کنند تا آن را به زمان دیگری موکول کنند. در این ایام باید با فرزندان را همراهی کنید و به تغذیه و خواب او نیز توجه ویژه ای داشت. همچنین والدین باید ارتباط سازنده ای با مدرسه داشته باشند و از برنامه امتحانات او آگاهی پیدا کنند و نیز با آگاهی از برنامه امتحانی برنامه ریزی مناسبی برای او انجام دهند.

*مراقب خودتان باشید
مهمانی های شبانه زمانی که کلی مطلب برای مطالعه دارید نه تنها وقت با ارزش تان را تلف می کند، بلکه باعث خستگی جسم تان می شود. کمبود خواب شما را مستعد بیماری و کند ذهنی می کند. میوه، سبزی ها و پروتئین مصرف کنید. اگر می توانید هفته های پایانی ترم ورزش کنید. بین ساعت هایی که درس می خوانید به خودتان کمی استراحت داده و بیرون از خانه رفته و نیم ساعتی هوای تازه تنفس کنید.

*هرچه بوده، گذشته به امروز نگاه کنید
وقتی هرچه می خوانید احساس می کنید چندان نتیجه بخش نیست خیلی خودتان را آزار ندهید، زیرا کار از کار گذشته است و با این احساس فقط اضطراب تان را بالا می برید و بدتر از آنچه که هستید، عمل می کنید. زمانی که امتحان تان هم فرامی رسد و خوب امتحان نداده اید هرچه که بوده از ذهن خارج کنید و روی امتحان بعدی متمرکز شوید.

منبع:بیتوته